Popis jednotlivých zastavení

04.11.2014 10:43

1. zastavení: Kaplička

Po vystoupení z autobusu se vrátíme po trase autobusu zpět proti směru jízdy, zahneme doleva a uvidíme pěkně opravenou kapličku z 19. století. Šikmo naproti přes Holickou ulici vidíte budovy bývalých jezdeckých kasáren, později kasáren Prokopa Holého.

 

2. zastavení: Škola s pamětní deskou

Vrátíme se na autobusovou zastávku a budeme pokračovat v cestě ulicí Přichystalovou. Po pravé straně uvidíme budovu základní školy s pamětní deskou. Škola je nyní součástí ZŠ Nedvědova a v současné době jsou v budově dvě třídy mateřské školy.

 

3. zastavení: Křížek z roku 1820

Na Přichystalovu ulici je doleva kolmá ulice Jana Sudy. Hned na kraji ulice se po pravé straně nachází kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné z r. 1820. Šikmo naproti přes Sudovu ulici se nachází v domě se zelenou fasádou restaurace U Žida pro případné občerstvení v úvodu cesty.

 

4. zastavení: Kulturní dům LOLA

Dále po pravé straně Sudovy ulice najdeme kulturní dům LOLA. Kulturní dům provozuje taneční škola LOLA'S DANCE.

 

5. zastavení: Požární zbrojnice

Pár kroků dál se můžete opět po pravé straně ulice podívat na budovu bývalé požární zbrojnice. Teď se otočíme a Sudovou ulicí se vracíte na ulici Přichystalovu, kde zahnete doleva a pokračujete po "Přichystalce."

Možné zastavení: letní zahrádka Na Hřišti. Tam se můžeme v létě občerstvit, případně si zasportovat. Nebo obojí.

 

6. zastavení: Železniční most

Pokračujeme rovně po ulici Přichystalově, mineme konečnou autobusových linek č. 13 a 22. Za konečnou zastávkou můžeme odbočit doprava po hlavní silnici k silničnímu mostu přes Moravu u kojeneckého ústavu – v tom případě je trasa celá bezbariérová. Jinak lze pokračovat rovně kolem čističky. Za čističkou cesta přechází v nezpevněnou polní cestu. Jakmile dojdeme k Moravě, dáme se doprava podél břehu po úzké pěšince. Dojdeme k železničnímu mostu přes řeku Moravu.

 

7. zastavení: Obloukový most přes Moravu

Cesta se různě klikatí, vyloupne se výhled na olomoucké dominanty. Jakmile dojdeme na asfaltovou silnici, odbočíme doprava. Za chvíli dojdeme k červenému obloukovému mostu. V řece zde obvykle plave spousta kačen. Pokud nám zbyl kousek svačiny, můžeme se o něj s nimi podělit.

 

Pokud jste se vydali na opravdu krátkou procházku, odbočte před mostem doprava a dojdete zpět na konečnou autobusu č. 13 a 22. Pokud máte času dost, doporučujeme pokračovat za mostem doprava podél Moravy až do centra Olomouce.

 

8. zastavení: Dětské hřiště u Šantovky

Zhruba za 15 minut dojdeme k rušné Velkomoravské ulici. Před mostem přes magistrálu je možno odbočit doleva a dojít na zastávku tramvají č. 3 a 5. Pokud budete pokračovat pěšky, je třeba podejít most (tam bývá po dešti bláto, ale dá se projít) a už jste na upraveném chodníku s lavečkami s výhledem na řeku. U Šantovky je úžasné dětské hřiště (odměna pro děti za dlouhou cestu), motokáry, hřiště na plážový volejbal a venkovní občerstvení Maják.