Popis jednotlivých zastavení

30.09.2014 15:33

1. zastavení: Moravské železárny

Kousek od zastávky MHD začíná start naší trasy. Od areálu bývalých Moravských železáren budeme pokračovat po cyklostezce 51, která vede podél železniční trati.

 

2. zastavení: Nádraží Řepčín

U železniční stanice Olomouc-Řepčín si můžeme přes plot prohlédnout dnes už poněkud bizarně působící pozůstatky vybavení bývalých železáren. Poté budeme pokračovat po cyklostezce, až dojdeme na rozcestí.

 

3. zastavení: Rozcestí k Poděbradům

Rozcestí směrem doprava, které vede k přírodním jezerům Poděbrady. Nachází se zde informační tabule o cyklistické Moravské stezce.

 

4. zastavení: Poděbrady

U vjezdu do areálu jezer nás čeká upozornění, že vcházíme do areálu Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a Ptačí oblasti Litovelské Pomoraví. Pokračujeme rovně směrem na parkoviště a potom odbočíme doleva. Otevře se nám pohled na první jezero, na jehož břehu je i občerstvení s nepřekvapivým názvem Terasa. Je odsud pěkný výhled na první jezero a my si zde můžeme udělat občerstvovací pauzu. Zdejší dvě přírodní jezera, kolem nichž se projdeme, vznikla těžbou štěrkopísků a patři k nejčistším přírodním koupalištím v kraji. 

Pokračujeme podél břehu jezera dále k mostu.

 

5. zastavení: Most na ostrov a Druhé jezero

Dnes už je most poměrně zdevastovaný, ale je z něj pěkný výhled na obě jezera. Z mostu se vrátíme a pokračujeme směrem doleva, začneme obcházet i druhé jezero.

Na konci cesty u druhého jezera se nachází informační tabule o kvalitě vody ve zdejších jezerech. Poté se dá ještě pokračovat po polní cestě směrem doleva a obejít jezera zpět ke vjezdu na Poděbrady. Pokračujeme stejnou cestou, jakou jsme přišli, a před nádražím Olomouc-Řepčín zamíříme na protější cestu přes silnici.

Mineme novou čistírnu odpadních vod a pokračujeme dále pořád směrem na Křelov.

 

6. zastavení: Fort XX

Pevnostní Fort XX byl vybudován součást olomouckého fortového systému, budovaného kolem barokní olomoucké pevnosti v polovině 19. století. Byl postaven mezi Řepčínem a Křelovem roku 1850, do permanentní podoby přestavěn v letech 1854 – 7. Fort se nachází přibližně v polovině cesty mezi železniční stanicí Olomouc-Řepčín (trať Olomouc - Senice na Hané) a Křelovem. Příjemná cesta mezi poli je lemovaná ovocnými stromy s chutnými plody. Fort sám je běžně veřejnosti nepřístupný, bránou lze nahlédnout dovnitř. Pokud budete mít štěstí a budou zde majitelé nebo jejich kamarádi motorkáři, pozvou vás možná dál do stylového baru.

Stejnou cestou se potom vrátíme zpět na konečnou busů 10 a 12. Variantou je pokračovat po cestě dále až do Křelova k mnohem známějšímu a přístupnému fortu XVII a dál až na konečnou tramvají v Neředíně.