Olomoucký Rej: Mlýnský potok je kouzelným kouskem divočiny uprostřed Olomouce

18.04.2016 09:05

Tip na sobotní procházku, která by nebyla náročná a přitom zavedla výletníka do krásné přírody doslova na dosah od Olomouce? Vydejte se podél kouzelných břehů Mlýnského potoka.

V tomto rameni řeky Moravy žijí desítky druhů ryb, okolo hnízdí desítky druhů ptáků, je to velmi oblíbený biotop pro kachny a posledních skoro dvacet let také pro bobra, jehož stopy jsou viditelné po celém břehu. Nad vodním tokem najdeme bezpočet druhů rostlin. Ve vodě se tady prý dobře daří i korýšům, to si však asi málokdo z nás ověří...

Pokud se vydáme třeba cestou od hradeb Dómu, doslova za několik málo minut se ocitneme na břehu potoka, který ale vůbec nevypadá na to, že je jen takový kousek od historického centra Olomouce. Romantická zákoutí, místa oblíbená už stovku let zahrádkáři, výletníky a občas i rybáři, to vše můžete teď na vlastní oči a kůži vyzkoušet během kteréhokoliv slunného dne. A na jaře jsou tahle místa nejkrásnější. Podél potoka lze dojít na Plané loučky a na Poděbrady. Výlet na pár hodin naplní člověka pocity, jako by byl kdesi daleko od města. Cestou mineme přinejmenším dvě velmi příjemné restaurace, které dovedou výletu dodat ještě něco navíc. 

Co je vlastně Mlýnský potok?

Mlýnský potok je boční rameno řeky Moravy, které patří k životu Olomouce opravdu po staletí. Jeho název není náhodný - kdysi na něm totiž stávala celá řada mlýnů, třeba Lazecký, Nový (také Kadlecův) či Jakubský, a podle starých olomouckých pověstí zde žili i vodníci.

A co o Mlýnském potoce říká Wikipedie? Od Moravy se odklání v blízkosti vsi Řimice, teče přes Mladeč, Sobáčov, Vísku, Olomoucké Předměstí v Litovli, Březové a Lhotu nad Moravou, za níž se u Hynkova vlévá do Moravy. Před Mladčí se do něj zprava vlévá Hraniční potok. Před Mladčí se od něj doleva odděluje Malá voda, s níž se ve Vísce opět spojuje. V Mladči se do něj zprava vlévá Rachavka. Před Litovlí se do něj zleva vlévá Struska. V Litovli vede levé rameno přes mlýn. Před Březovým se doleva odděluje Odrážka, která se vlévá do Moravy. U Lhoty nad Moravou se od něj doleva odděluje rameno Svodnice, které se pak vlévá zpět. Nad jezem u Hynkova se z Moravy odděluje doprava Malá voda, která po necelých třech kilometrech přechází v Mlýnský potok.

Poblíž rozcestí U Tří mostů jej křižuje potok Cholinka. Poté teče přes Plané loučky, severním okrajem Řepčína a Hejčína přes Lazce, poté obtéká z východní strany a Bezručovými sady ostroh s historickým jádrem Olomouce, dále teče kolem obchodního centra Šantovka, které obtéká dalším ramenem, takže obchodní centrum (dříve tovární komplex) stojí na ostrově, a zpět se do Moravy vlévá mezi Novými Sady a Hodolany.

Mlýnský potok je zkrátka bytostnou součástí Olomouce. Přitom to je nefalšovaný kousek divočiny. Přesvědčte se sami.

Text a foto: Olomoucký Rej