Obecné informace

04.06.2014 20:49

 

Název trasy

ZELENÁ VYHLÍDKA

Čtvrť města

Seznámíme se s městskou čtvrtí Neředín, zejména s její starou částí – návsí, která si zachovala ráz původní příměstské části Olomouce, hanácké vesnice. Historie bývala k Neředínu často neurvalá, ale místní myslící lidé nedopustili, aby jakkoli zaostával. Vzhledově byl a je Neředín šťavnatý, protože oplýval vodou, úrodnou půdou a zelení. 

Tabulový vrch na jeho území je nejvýše položené místo v Olomouci. Lze ho považovat za vyhlídku, ze které východním směrem vidíme chloubu Hané, Svatý Kopeček, který má nadmořskou výšku jen o malinko vyšší. Západním směrem bývá na dohled Velký Kosíř nebo Drahanská vrchovina.

Území Neředína bývalo podstatně větší, ale pozdějším územním rozdělením jeho zejména jihovýchodní část přešla ve prospěch sousední Nové Ulice. Směrem na západ, za ulicí Okružní, se nachází starý Neředín, dále končí zástavba a pokračují už jen pole a louky.

Neředín sousedí z jihu s Novou Ulicí, ze severovýchodu je sousedem Řepčín.

Konečná stanice

Výchozím bodem je konečná stanice Neředín, hřbitovy - smyčka tramvají č. 2 a 7. Na stejném místě má stanoviště autobus č. 26 do Topolan a také č. 742, kterým se dostanete do Náměště na Hané nebo dále na Konicko.

Charakteristika trasy

A. Zelená vyhlídka je základní trasa, která má tři rozšiřující trasy. Tyto si zvolíte podle sil, chuti nebo po domluvě s rodinou či partou. Tady jsou:

B. Lítací

C. Po funusu do Globusu

D. Hravá

Uvidíte náves, historické památky, zeleň, vodu, užijete si hospůdky i dětská hřiště. Ze všech tras se nemusíte vracet na start, ale můžete odjet tramvají nebo autobusem z jiných stanic, bližších k městu.

Charakter     podloží

Trasa je vedena po různách typech povrchů. Všechny cesty na trasách jsou pohodlné, civilizované, bezbariérové, jednoduše chodníky a pěšiny. Jen cesta krajem pole ke Globusu je těžce sjízdná pro vozíčkáře. Pohorky můžete nechat doma. 

Je trasa bez bariér?

Trasa je částečně bez bariér.

Vybavení po cestě

Trasa nabízí mnohé možnosti občerstvení i odpočinku.

Vhodná roční období k návštěvě

Trasa je schůdná celoročně