Nimlau není někde v Tichomoří, ale hned za naším městem

23.04.2017 15:47

Na dohled Olomouci, na jejím jižním okraji, se nachází starobylá ves, nyní městská část Nemilany. A právě tam jsme směřovali v sobotu 22. dubna svou odpolední vycházku. Přes dvacet účastníků, z nichž nejmladší byl ještě v kočárku, se během dvou hodin na vlastní oči a uši dozvědělo, jak to vypadá v této části města, kam lze pohodlně zajet autobusem č. 17. Po zdejší trase z projektu Do přírody ve městě je provedla Jana Votroubková, úvod obstaral Hynek Pečinka. 

Zásadními body trasy byly kaple sv. Jana a Pavla na nemilanské návsi, Česká čtvrť, cihelna v již zaniklé vsi Kyselov, nyní součásti Slavonína a rybník Hamryz na rozhraní Slavonína a Nových Sadů. Zde vycházka končila a kdo chtěl, prodloužil si ji ještě posezením v restauraci Klášter.

A jak je to vlastně s tím Nimlau? Jednoduše. Je to německý název pro Nemilany, které se Slavonínem (Schnobolin) a Kyselovem(Gieshübl) tvořily společně na území Olomouce až do konce 2. světové války takzvaný německý jazykový ostrov. Němci, kteří pak ze vsi museli odejít, si toto pojmenování, znějící jako odněkud z tichomořských ostrovů, vzali s sebou do nových domovů.

Fotky z vycházky jsou ZDE.