Zkuste se vydat s námi na konečnou a pak dál do přírody, láká Dopravní podnik města Olomouce

09.07.2015 15:04

Jsme vždy rádi za každou zpětnou vazbu, kterou dostaneme k tomu, co děláme. Jedním ze spokojených účastníků slavnostního otevření stezek projektu "Do přírody ve městě", které proběhlo u příležitosti Světového dne životního prostředí v sobotu 6. června v Lošově, byl i Ing. Otakar Bačák. Ten je provozním náměstkem ředitele Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Tato společnost nám pomáhá projekt propagovat, za což jsme velice rádi. Hezkou formou propagace je i úvodník pana náměstka publikovaný v aktuálním vydání zpravodaje DPMO, který s jeho dovolením otiskujeme.

Byl horký letní den…, tedy v sobotu 6. června bylo ještě jaro, ale teploty si nezadaly s horkým létem, a byť byla sobota a ráno, vypravil jsem se na slavnostní zahájení projektu Do přírody ve městě realizované klubem přátel přírody Malá liška, na kterém se v nemalé míře podílel také dopravní podnik. Již v autobuse jsem si vyslechl od jedné ze seniorek chválu na vybudované cyklostezky a chválu na MHD, kterou je možné se dostat do hluboké přírody – ty chvály pronášela ke své spolucestující ve snaze dokázat jí, že auto opravdu pro život nepotřebuje. Opravdu jsem žasnul, jaký měla paní přehled, a než jsem „dožasnul“, tak jsme byli na zastávce v Lošově. 

Tady byla připravena improvizovaná výstavka, na které byly mapky jednotlivých vycházkových tras, kterých společným jmenovatelem je to, že začínají a končí za zastávkách MHD. V tom byl právě náš přínos, že jsme tyto dotčené zastávky vybavili tabulkami se základními informacemi k těmto trasám, které je možné v rozšířené podobě získat na webových stránkách www.prirodavemeste.cz. Kromě samotné mapky je součástí popis historických, zeměpisných, přírodopisných a urbanistických zajímavostí, které jsou uvedeny jako jednotlivá zastavení na trase. Délka tras je různá a každý si dle své kondice může vybrat, jaký turistický výkon odvede. Celkově je aktuálně sestaveno 17 tras a jejich sestavovatelé nezapomněli do nich začlenit i občerstvovací stanice. 

O účast v projektu jsme byli požádáni na jaře letošního roku a kromě uvedených informačních tabulek jsme také vytvořili propagační mobilní plakát, který jsme začlenili do naší firemní kampaně a jeho náhled jste mohli vidět v minulém čísle Zpravodaje. Od předsedy klubu Malá liška Hynka Pečinky se nám dostalo při této akci velkého poděkování za tuto podporu. 

Osobně musím říct, že z těch lidiček čiší takový zdravý a opravdový zájem dělat něco nejen pro sebe a své zdraví, ale také pro své město a zejména jeho obyvatele, aby si našli cestu do opravdu hezkého okolí města. A jak zaznělo na zahájení, "tím okolím není jen Sv. Kopeček, i když na něm začínáme". Ten den už byl potom pěkný pro mne nejen svým počasím, ale taky prožitým setkáním s členy klubu a hrdostí na příslušnost k firmě, která dokáže přidat hodnotu takovému projektu. 

To léto, ať už horké či studené máme právě před sebou, takže pokud nebudete vědět co o víkendu, zkuste se vydat někam na konečnou a pak dál do přírody. Sami anebo s Malou liškou – vše se dozvíte na jejich stránkách. Aktuálně na nich mají dokonce informaci, že za tento projekt získali mezinárodní ocenění. A až se někam vypravíte a zjistíte, že někde zaúřadovali vandalové, dejte nám vědět, ať tabulky obnovíme, i když je budeme sledovat v rámci pravidelné údržby označníků. 

Hezké léto přeje Otakar Bačák