Chystá se rekonstrukce rozária

16.07.2014 21:35

Proměna rozária začíná. Nové bude zdarma, s grilováním i poležením

Olomouc – Kdo o prázdninách zavítá do olomouckého rozária, stane se pamětníkem. Na podzim totiž začne proměna, která má z uzavřeného místa udělat lákavý cíl, kam lze zajít grilovat, hrát pétanque nebo si tudy zkrátit cestu mezi fakultami.

Vizualizace nové podoby olomouckého rozária - parter Autor: Atelier zahradní a krajinářské architektury Zdeněk Sendler

 

Nový vstup od Envelopy a průchod

Po letech příprav a úvah o budoucnosti růžové zahrady přijde změna, která chce místo s pomocí brněnského architekta Zdenka Sendlera upravit do přívětivější podoby.

„Rádi bychom opravili betonové bazény, celý prostor rehabilitovali, vytvořili tam informační centrum a zázemí pro občerstvení. To vše by v první etapě mělo stát přibližně jednatřicet milionů korun. Zakázku jsme schválili s tím, že by měla být zahájena letos v říjnu a skončit nejpozději v červenci 2015," sdělil radní Jan Holpuch.

Druhou největší sbírku růží v republice půjde nově navštívit i jinak než přes hlavní vchod v Bezručových sadech a to od přírodovědecké fakulty. Vznikne zcela nový nástupní prostor do rozária, vstup s bránou bude napojený přímo z ulice 17. listopadu a upraven bude i parter, což je část parku před průčelím budovy," vyjmenoval hlavní části investice primátor Martin Major.

Vizualizace nové podoby olomouckého rozária - parter. Autor: Atelier zahradní a krajinářské architektury Zdeněk Sendler

Dřevěné lehací plošiny i brouzdaliště

Radnice v návštěvnosti spoléhá na mladé.„Hodně si slibujeme od olomouckých studentů, protože rozárium se nachází na trase mezi areálem kolejí a parkem, ze kterého se dá skrze parkánové zahrady vyjít k rektorátu," doplnil primátora Jan Holpuch.

Ve vstupu najdou návštěvníci infocentrum, vedle bude dřevěná pergola s informačními panely a posezením. Beton překryjí dřevěné lehací plošiny, v plánu je obnovení brouzdaliště a plachty proti slunci, stejně tak se myslí na pikniky a grilování.

Oživit prostor by nebylo snadné, pokud by si lidé museli kupovat vstupenky, a tak by měl dnešní systém skončit. Na noc se však bude areál zamykat.

Olomoucké rozárium. Současný stav. Foto: DENÍK/Ondřej Zuntych

 

Patina je fajn, obnova záhonů by stačila

Třicetimilionový výdaj se zdá být příliš vysoký sdružení Zachraňme-Floru.cz, které usiluje o to, aby se do olomouckých parků vrátil duch z období 60. až 80. let. „Je třeba říct, že rekonstrukce rozária je nutná zejména proto, že celá léta byla zanedbávána jeho základní údržba. Ačkoli v posledních letech se tu mnohé změnilo k lepšímu. Existuje ale i několikanásobně úspornější varianta, kterou vypracovala někdejší vedoucí botanické zahrady," poznamenal člen sdružení Daniel Bradáč a dodal, že obnova záhonů a vodních prvků by mohla stačit. Patina, kterou prostor získal, je totiž podle něj artikl. „Botanickou zahradu s rozáriem miluji právě pro její nenastrojenost a pravidelně se chodím dívat na krnící zbytky růží odrůd jako je Alte Liebe nebo prof. Džugašvili," zmínil atmosféru místa.

Jeho úpravy mají dělníci dokončit příští léto. Už teď jsou ve výhledu další dvě etapy. Týkat by se měly například spravení cest nebo vybudování kavárny a zázemí pro zahradníky nebo dalších bran.

 

 

Autor: Ondřej Zuntych

Zdroj: Olomoucký Deník