Alej se bude znovu sázet v listopadu

22.05.2016 20:48
Obnova Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech začne letos v listopadu. Město koupí stromy a nabídne Olomoučanům možnost podílet se na jejich výsadbě. Projekt počítá, že alej bude tvořit 108 lip.  
 
Záměr tento týden odsouhlasili olomoučtí radní. Ti zároveň chtějí na obnovu aleje získat evropskou dotaci. „Celkové náklady na obnovu aleje budou upřesněny až po dokončení projektové dokumentace, odhad hovoří o částce 849 tisíc korun. Uděláme maximum, aby šedesát procent z této částky pokryla dotace,“ říká náměstek primátora Ladislav Šnevajs. V uvedené ceně je zahrnut nákup stromů, jejich výsadba a následné tři roky péče.  
 
Žádost o dotaci musí být podána ještě v květnu, v průběhu září a října se uskuteční nákup vybraných stromů a poté dojde na jejich výsadbu. Do té se opět, tak jako před lety při výsadbě jírovců, zapojí i olomoucká veřejnost. 
 
Důvodem pro novou výsadbu byla nutnost vykácet původně vysazené jírovce, které byly ve špatném zdravotním stavu. Mladé stromy byly napadeny nevyléčitelnou chorobu. Město je proto v březnu nechalo pokácet a zlikvidovat ve spalovně biomasy v zoo Olomouc.